Foteliki samochodowe: bezpieczne podróżowanie z dzieckiem

Wyprawka dla dziecka to nie jedyny wydatek, który czeka zmotoryzowanych rodziców po narodzinach nowego członka rodziny. Zgodnie z prawem drogowym, w czasie podróży samochodem nie można trzymać dziecka na kolanach – dzieci można przewozić wyłącznie w fotelikach samochodowych.

Jaki fotelik wybrać?

Zmotoryzowani rodzice mają do wyboru fotelik samochodowe od różnych producentów. Wśród nich bardzo uznane są foteliki Maxi Cosi. Firma istnieje już 30 lat. W ofercie są foteliki Maxi Cosi przeznaczone dla bardzo różnych kategorii – fotelik samochodowy kupuje się biorąc pod uwagę wiek, wzrost i wagę dziecka. Foteliki Maxi Cosi mają wyjątkowy system mocowania – ISOFIX. To system, który w przypadku dziecięcych fotelików samochodowych sprawdza się najlepiej. Specjalne uchwyty umożliwiające bezpieczny i szybki montaż fotelika są zamontowane we wszystkich nowszych modelach samochodów osobowych. Większość fotelików to modele, w których dzieci podróżują tyłem do kierunku jazdy; taka podróż jest dla nich najbardziej bezpieczna.

Co jeszcze powinni wiedzieć rodzice?

Kupując fotelik warto sprawdzić, czy w górnej części ma on mocowanie, które zabezpiecza go przed przewróceniem się do przodu. Warto także wybrać fotelik z pięciopunktowymi pasami i przyjrzeć się, czy przestrzeń wokół głowy została mocno zabudowana – im mniejsze możliwości poruszania głową, tym lepiej. Warto też wiedzieć o tym, że niemal wszystkie modele fotelików dla noworodków i niemowląt są tak skonstruowane, że mocuje się je wyłącznie tyłem do kierunku jazdy.