Dawczyni komórek jajowych do zapłodnienia pozaustrojowego

Dawczyni komórek jajowych do zapłodnienia pozaustrojowego

Bezpłodność to cios dla wielu par, które starają się o potomstwo. Można jednak na wiele sposobów sobie z nią poradzić. Klinika in vitro w momencie, kiedy inne dotychczasowe terapie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, oferuje pacjentom metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

Podczas jej wykonywania używa się najnowszych technologii, gwarantujących przede wszystkim bezpieczeństwo oczekujących na potomstwo przyszłych rodziców. Co jednak w momencie, kiedy kobieta nie posiada własnych komórek jajowych, albo też jakość jej oocytów jest niewystarczająca?

Można zdecydować się na dawcę 

Zdarza się, że klinika in vitro w momencie, kiedy pacjentka ma problemy ze swoimi komórkami jajowymi (komplikacje mogą mieć różną naturę) oferuje jej przyjęcie komórek dawczyni. Mogą nimi zostać tylko i wyłącznie kobiety, które pod czujnym okiem lekarzy z danej placówki, przepytane zostały i przebadane pod kątem stanu zdrowotnego oraz prowadzonego trybu życia. Specjaliści ponadto musieli określić, jakie szanse mają komórki jajowe dawczyni na zapłodnienie in vitro. Jak widać – selekcja taka jest bardzo restrykcyjna. 

Jak wyglądają procedury?

Profesjonalna klinika in vitro posiada swój własny bank komórek rozrodczych, podobnie jak i zarodków. To dzięki temu zaraz po zbadaniu pacjentki, która zgodziła się przyjąć komórki dawcy, lekarze są w stanie ocenić dostępne oocyty (o konkretnym fenotypie). Gdy już przejdzie się ten proces, przyjdzie czas na oczekiwanie. Następnie metoda in vitro idzie już swoimi torami, które prowadzą od zapłodnienia laboratoryjnego, po zamieszczenie komórek w jamie macicy pacjentki.